Καινούργια πακέτα.

Greek Forum
Papasot
Posts: 231
Joined: 13 May 2016 22:32
Location: Patras, Greece

Re: Καινούργια πακέτα.

Post by Papasot »

djemos wrote:Οχι άστο όπως είναι. :-)
Απλά επειδή δεν έχω πείρα με το freealut σε ρώτησα να μάθω.
Νομίζω είναι καλύτερα έτσι. Αν βάλουμε το 0 στο τέλος, ένας προγραμματιστής που χρησιμοποιεί το API του freealut θα νομίζει ότι πρόκειται για καινούργια έκδοση του API, η οποία υποστηρίζει και τρίτο αριθμό στο version (κάτι που δεν συμβαίνει). Στο αυθεντικό alut κάθε αλλαγή του API επέφερε αλλαγή στον δεύτερο ψηφίο, π.χ. από 0.9 πήγε σε 1.0, από 1.0 πήγε σε 1.1 κ.ο.κ. Εγώ αν έβλεπα 1.1.0 σίγουρα θα μπερδευόμουν υποθέτοντας ότι το API ορίζει και τρίτο ψηφίο και θα έψαχνα το alut.h - μόνο και μόνο για να βρω ότι είναι το ίδιο.
djemos
Site Admin
Posts: 676
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Καινούργια πακέτα.

Post by djemos »

Ναι κάνεις και sftp people.salixos.org αλλά δεν βολεύει για τα πακέτα.
Ενω με το sshfs με επεξεργάζεσαι οτιδήποτε. Π.Χ.
geany ~/temp/www/slackel/worker/SLKBUILD
cd ~/temp/www/slackel/worker. Και geany SLKBUILD
Μην ξεχάσεις να βγείς πρώτα από το ~/temp πριν κάνεις umount
Και γω κάποιες φορές το ξεχνάω όταν βιάζομαι.

Ο Filezilla έχει sftp. Απλά κάνε import το ιδιωτικό σου κλειδί ~/.ssh/id_rsa στον filezilla από τo menu "Επεξεργασία"-> "Ρυθμίσεις"-> SFTP
Θα σου πεί να το μετατρέψεις σε putty δωστου ένα όνομα, papasot.ppk και σώσε το κάπου. Οπότε θα συνδέεσαι εύκολα μετά.
Papasot
Posts: 231
Joined: 13 May 2016 22:32
Location: Patras, Greece

Re: Καινούργια πακέτα.

Post by Papasot »

Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε, αλλά τα έκανα μαντάρα με τρία μηνύματα. Χίλια συγνώμη. Γιαυτό δεν πρέπει να γράφεις όταν είσαι βιαστικός.
Το FileZilla δεν μου πολυάρεσε από την αρχή, χίλιες φορές καλύτερα το κόλπο με το mount.
djemos
Site Admin
Posts: 676
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Καινούργια πακέτα.

Post by djemos »

Κανένα πρόβλημα. Εσβησα τα άλλα δυο. Τώρα είναι εντάξει.
djemos
Site Admin
Posts: 676
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Καινούργια πακέτα.

Post by djemos »

Συνήθως βρίσκω τα slack-desc που βάζω στο SLKBUILD στο slackbuilds.org κάνοντας ένα search στο google.
Επίσης για να μη κουράζεσαι. Κάνε μόνο τα πακέτα για το salix χρησιμοποιώντας το salix-14.2 και απλά κάντα copy στο κατάλογο slackel. Όπως είναι τώρα το salix και το slackel χρησιμοποιούν το current οπότε δουλεύουν και στο slackel.
Αν κάποιο δεν δουλεύει τότε το φτιάχνεις για το slackel. Για να μη κάνεις διπλή δουλειά.
Papasot
Posts: 231
Joined: 13 May 2016 22:32
Location: Patras, Greece

Re: Καινούργια πακέτα.

Post by Papasot »

djemos wrote:Συνήθως βρίσκω τα slack-desc που βάζω στο SLKBUILD στο slackbuilds.org κάνοντας ένα search στο google.
Επίσης για να μη κουράζεσαι. Κάνε μόνο τα πακέτα για το salix χρησιμοποιώντας το salix-14.2 και απλά κάντα copy στο κατάλογο slackel. Όπως είναι τώρα το salix και το slackel χρησιμοποιούν το current οπότε δουλεύουν και στο slackel.
Αν κάποιο δεν δουλεύει τότε το φτιάχνεις για το slackel. Για να μη κάνεις διπλή δουλειά.
Σε γενικές γραμμές είναι τα ίδια αυτήν την στιγμή, αλλά όχι ακριβώς. Π.χ. παρατήρησα ότι στο Slackel ορίζεται το numjobs στο .bashrc ίσο με τους πυρήνες που ανιχνεύονται στο σύστημα. Στο Salix δεν συμβαίνει αυτό. Η συγκεκριμένη διαφορά δεν επιφέρει βέβαια καμία αλλαγή στο εξαγόμενο πακέτο, αλλά μόνο στον χρόνο μεταγλώττισής του (κι αυτό μόνο αν στο Salix δεν αλλάξεις το numjobs πριν την μεταγλώττιση).
Προκειμένου όμως να μην μπλέξω με πιθανές άλλες διαφορές που εμφανιστούν με τον καιρό, καλύτερα να τα κάνω χωριστά. Ωστόσο αυτό δεν είναι εύκολο πάντα. Π.χ. σκεφτόμουν ένα πακέτο που θα εγκαθιστά την τελευταία έκδοση της gcc (6.1.0) παράλληλα με την "αυθεντική" του συστήματος (5.3.0), χωρίς η μία έκδοση να επηρεάζει την άλλη και έχοντας σαν default την αυθεντική. Με λίγα λόγια η τελευταία έκδοση θα λειτουργεί μόνο όταν την καλέσεις σαν gcc61 η g++61.Ένα τέτοιο πακέτο με gcc, g++ και gfortran θέλει μία ώρα για να μεταγλωττιστεί στον οκταπύρηνο υπολογιστή μου, και δεν θέλω καν να σκεφτώ πόσο θέλει στους άλλους. Ακόμα και εκεί όμως, θα προτιμούσα να το σπάσω σε τρία διαφορετικά πακέτα και να το μεταγλωττίσω "σωστά". Άλλωστε κάτι τέτοιο θα είναι μάλλον απαραίτητο όταν το Salix σταθεροποιηθεί σε 14.2.
djemos
Site Admin
Posts: 676
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Καινούργια πακέτα.

Post by djemos »

OK. Είναι καλύτερα οπότε ξέρεις ότι σίγουρα δουλεύει. Εξάλλου το current αλλάζει πάρα πολύ σε νέα πακέτα, βιβλιοθήκες από το stable. Απλά τώρα είναι το ίδιο. Αυτό συμβαίνει σε κάθε νέα έκδοση του slackware μια φορά το χρόνο ή και περισσότερο.
Τα numjobs τα έβαλα στο .bashrc για να υπάρχουν σε κάθε νέα έκδοση του slackel. Γιατί με το καιρό ξεχνάς τι έχεις κάνει. Αυτό το είχα στα αρχεία ρυθμίσεων και το είχα ξεχάσει. Τώρα είδα ότι όντως ορίζονται στο .bashrc. :)
Post Reply