Καλησπέρα!

If you have any suggestions or ideas about improving Slackel, here's the place to post them.
Post Reply
thanosshadow
Posts: 4
Joined: 26 Apr 2016 14:31

Καλησπέρα!

Post by thanosshadow »

Καλησπέρα! Δεν έχω δοκιμάσει το slackel ακόμα. Η μόνη μου εμπειρία με slackware ήταν με το salix για λίγες μέρες. Δε μου φάνηκε και άσχημο.
Ποιά είναι η κατάσταση του slackel αυτή τη στιγμή? Αναπτύσσεται? Ποιοί είναι οι στόχοι? Πώς μπορούμε να συνεισφέρουμε?
djemos
Site Admin
Posts: 676
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Καλησπέρα!

Post by djemos »

Καλώς ήλθες.

Απλά τρέξε το live dvd αφού το κάψεις σε ένα dvd ή από usb εφόσον το εγκαταστήσεις εκεί. Είναι πολύ εύκολο αφού με το ποντίκι κάνεις τα πάντα. Σερφάρεις γράφεις κείμενα κλπ Δοκίμασέ το δες αν σου αρέσει.
Εχω πάντα ένα live usb 32 bit ( για να τρέχει σε κάθε σύστημα 32 και 64 bit) πάντα μαζί μου. Και με το persistent file 4GB που δημιουργώ εκεί μπορώ να εγκαθιστώ προγράμματα όπως libreoffice, thunderbird, firefox, MPlayer, smplayer κλπ
Φυσικά υπάρχει όριο δεν είναι κανονική εγκατάσταση.
Αν έχεις δοκιμάσει salix τότε η εμπειρία είναι η ίδια. Μιας και αναπτύσσω επίσης τα live isos για το salix. Συγκεκριμμένα τα τελευταία salix-live-xfce και salix-live-mate 14.1

Για τη συνεισφορά:
Κάποιος προχωρημένος μπορεί να συνεισφέρει με πακέτα για salix ή slackel. Είναι το ίδιο. Η διαφορά είναι οτι το salix βασίζεται στη σταθερή έκδοση του slackware που συνήθως αλλάζει μια φορά το χρόνο. Ενω το slackel στη τρέχουσα που όταν σταματάει η σταθερή, ξαναρχίζει η τρέχουσα. Δηλαδή με το slackel αν το εγκαταστήσεις μια φορά θα αναβαθμίζεται συνεχώς χωρίς να ξαναχρειαστεί εγκατάσταση. Θα έχεις τις πιο πρόσφατες εκδόσεις.

Αλλος μπορεί να φτιάξει logos ή wallpapers το λεγόμενο artwork
Αλλος μπορεί να γράψει οδηγούς εγκατάστασης, τεκμηρίωση που θα βοηθήσει άλλους χρήστες ή να κάνει μεταφράσεις στα ελληνικά ή σε άλλες γλώσσες. Π.Χ. για τον live εγκαταστάτη κλπ
Ή να τεστάρει τις beta εκδόσεις ( να κάνει εγκατάσταση σε virtual box ή vmware για ασφάλεια του συστήματος του) ή και τις κανονικές και να αναφέρει τυχόν προβλήματα ώστε να διορθωθούν την επόμενη φορά.

Κάνοντας κλικ στα link στη κορυφή της σελίδας στο Github θα βρεις τα scripts και την τεκμηρίωση για να δημιουργήσεις installation και live isos για slackel και salix. Τα πακέτα είναι εδώ repositories στη κορυφή της σελίδας και σε κάθε πακέτο στο /usr/src/onoma-paketou περιέχεται και το script με το οποίο δημιουργήθηκε.

Επίσης εδώ υπάρχει τεκμηρίωση για το πως δημιουργείς πακέτα που δεν υπάρχουν με το slackbuild Αυτά είναι μερικά για να ασχοληθεί κάποιος
thanosshadow
Posts: 4
Joined: 26 Apr 2016 14:31

Re: Καλησπέρα!

Post by thanosshadow »

Μάλιστα!
Και πώς ανταποκρίνεται το slackel σε νέο σχετικά hardware? Επίσης υπάρχουν και καινούργια πακέτα π.χ. KDE plasma 5 ή το slackel ακολουθεί πιο συντηρητικό μοντέλο όπως debian, slackware...?
djemos
Site Admin
Posts: 676
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Καλησπέρα!

Post by djemos »

Εγω το τρέχω αυτή τη στιγμή σε laptop LENOVO i3 g80-50 το εχω 6-7 μήνες και είναι το μόνο λειτουργικό που χρησιμοποιώ για καθημερινή χρήση. Δοκίμασέ το και θα δεις.
Αλλοι προτιμούν το ubuntu. Και αυτό καλό είναι. Χρησιμοποίησε οτι σου αρέσει. Υπάρχουν δεκάδες διανομές linux για να διαλέξει κανείς.

To kde plasma 5 δεν είναι έτοιμο ακόμη σταθερό δηλαδή για το slackware που το έχω δοκιμάσει. Το kde 4.14 είναι σταθερό. Υπάρχει και slackel kde beta.
Το kde δεν το χρησιμοποιώ πλέον γιατί θέλει 2 GB τουλάχιστον μνήμη. Ενω το slackel openbox τρέχει και με 348-512 ΜΒ. Οπότε στα 2GB-4GB που έχουν τα νέα laptop πετάει.
thanosshadow
Posts: 4
Joined: 26 Apr 2016 14:31

Re: Καλησπέρα!

Post by thanosshadow »

Ναι ναι το γνωρίζω! Ναι θα το δοκιμάσω. Είναι πολύ ευχάριστο το γεγονός ότι υπάρχει και ελληνική διανομή διαθέσιμη! Από ό,τι νομιζω τα ελληνικά monomaxos και oxinous linux δεν είναι πια ενεργά. Συγχαρητήρια για τη δουλειά!!!!
djemos
Site Admin
Posts: 676
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Καλησπέρα!

Post by djemos »

Ευχαριστώ. Απλά αναπτύσσω το slackel για προσωπική χρήση και έτσι το ανεβάζω για όποιον μπορεί να φανεί χρήσιμο.
thanosshadow
Posts: 4
Joined: 26 Apr 2016 14:31

Re: Καλησπέρα!

Post by thanosshadow »

Αααα μάλιστα. Δεν ήξερα ότι πρόκειται για προσωπική χρήση. Εντάξει ;)
Post Reply