Πρόβλημα μετά από ενημέρωση σε kernel 4.14.0.

Greek Forum
Post Reply
Papasot
Posts: 231
Joined: 13 May 2016 22:32
Location: Patras, Greece

Πρόβλημα μετά από ενημέρωση σε kernel 4.14.0.

Post by Papasot »

Καλησπέρα Δημήτρη,
Σήμερα μετά από ενημέρωση ενός συστήματος Slcakel (32-bit Openbox) είδα ότι υπήρχε διαθέσιμη αναβάθμιση του πυρήνα στην έκδοση 4.14.0 και αποφάσισα να ενημερώσω και τον πυρήνα, με slapt-get -i kernel-huge kernel-huge-smp kernel-modules kernel-firmware κλπ (κάτι που έχω ξανακάνει πολλές φορές). Σήμερα όμως, για κάποιον λόγο το kernel-huge-smp δεν εγκαταστάθηκε με slapt-get (ενώ τα υπόλοιπα πακέτα του kernel εγκαταστάθηκαν). Φοβούμενος ότι το σύστημα δεν θα ξεκινάει, αναγκάστηκα να κατεβάσω το kernel-huge-smp με slapt-get -i -d και να το εγκαταστήσω με installpkg. Στην συνέχεια έτρεξα το update-grub, το οποίο ναι μεν βρήκε όλα τα boot partition, αλλά έβγαλε μερικά warnings και δεκαεξαδικά νούμερα. Μην ξέροντας πως να προχωρήσω, έκανα επανεκκίνηση. Το μενού του grub στην εκκίνηση είναι σωστό, αλλά μετά την φάση grub βλέπω τα εξής:

Code: Select all

INIT: version 2.88 booting
INIT: cannot execute "/etc/rc.d/rc.S"
INIT: Entering runlevel: 3
INIT: cannot execute "/etc/rc.d/rc.M"

Welcome to Linux 4.14.0-smp (tty1)

darkstar login: _
Προφανώς τα έκανα μαντάρα. Μπορώ να μπω σαν χρήστης, αλλά ούτε καν το bash δεν δουλεύει. Το συγκεκριμένο μηχάνημα που έγιναν όλα αυτά το δουλεύω καθημερινά εδώ και δύο χρόνια (με Slackel) και έχω αναβαθμίσει τον πυρήνα πολλές φορές χωρίς προβλήματα. Ετοιμαζόμουν να ξεκινήσω με Slackel Live από USB, να πάρω backup τα αρχεία μου και να ξανακάνω εγκατάσταση. Έχεις καμιά ιδέα για το πως θα διορθώσω τα πράγματα πριν πάω σε τέτοια δραστική λύση;
djemos
Site Admin
Posts: 676
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Πρόβλημα μετά από ενημέρωση σε kernel 4.14.0.

Post by djemos »

Δυστυχώς και εγώ είχα προβλήματα μετά την αναβάθμιση του kernel αλλά διαφορετικά από τα δικά σου. Το πρόβλημα ήταν ότι το wicd δεν δούλευε και έπρεπε να ξανακάνω μεταγλώττιση το wpa_supplicant και το wicd αλλά και πάλι όταν αποσυνδεθώ από το ασύρματο δεν συνδέεται αμέσως αλλά όταν θέλει. Ο network-manager δουλεύει τέλεια. Μου τη δίνει, επειδή έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν, να έχει προβλήματα το σύστημα μετά από αναβάθμιση. Δεν τεστάρουν πλέον τα πακέτα στο slackware; Δεν ξέρω αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα αρκετές φορές. Δεν ξέρω τι να πω.
Επίσης ο vmware δεν κάνει μεταγλώττιση το vmmon και χρειάστηκε να το πατσάρω για να μεταγλωττίσω το module του πυρήνα και να ξεκινήσω το vmware-workstation και να αναβαθμίσω το slackel-32 bit, για να δω αν θα έχω το πρόβλημα που λες.
Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στην αναβάθμιση του slackel 32 bit. Όλα πήγαν τέλεια.

Ξεκίνα από slackel usb και κάνε chroot στο σύστημα. Εκεί δες τα δικαιώματα στο /etc/rc.d/rc.M, rc.S να είναι 755.
Μου έχει τύχει να έχουν αλλάξει τα δικαιώματα στον κατάλογο του χρήστη ( έγινε πριν μερικές μέρες, δεν κατάλαβα πως, ή αν το έκανα κατά λάθος επειδή χρησιμοποιώ το command line) και να μην μπορώ να μπω στο γραφικό περιβάλλον μετά την επανεκκίνηση. Δες τα δικαιώματα στο /home/$user και δες αν ανήκουν στο χρήστη. ( sudo chown -R user:users /home/user όπου user το όνομα του χρήστη.

Επίσης στη τελευταία αναβάθμιση έχουν αναβαθμιστεί και τα πακέτα dbus-1.12.2-i586-1.txz, etc-15.0-i586-1.txz. Προστέθηκε το hostname-3.18-i586-1.txz και αφαιρέθηκε το eject-2.1.5-i486-4.txz.
Αν δεν δουλεύει το bash στο chroot τότε κατέβασε το bash πακέτο ή και τα άλλα και κάνε επανεγκατάσταση/εγκατάσταση στο σύστημα αφού θα το έχεις κάνει mount (γίνεται αυτόματα απο τον pcmanfm, απλά κάνε κλικ επάνω στο partition) με την εντολή

Code: Select all

ROOT=/mnt upgradepkg --reinstall --install-new package.txz
χρήσιμη είναι και η

Code: Select all

installpkg --root /target package-name
Άλλαξε το /mnt με το δικό σου mount point και to package.txz με το πακέτο που θέλεις.

Επίσης θα ανεβάσω και το wicd, wpa_supplicant στα repos.

To virtualbox επίσης δεν μεταγλωττίζει το module θα πρέπει να δω τι χρειάζεται αν και δεν το χρησιμοποιώ. Γενικά με τον πυρήνα 4.14.0 υπήρξαν προβλήματα.
Edit: Υπάρχει ένα patch εδώ που λείνει το πρόβλημα. https://github.com/willysr/SlackHacks/t ... 5.2.0/4.14

Για το VMware-Workstation-14.0.0

Code: Select all

su
cd /tmp
cp /usr/lib/vmware/modules/source/vmmon.tar .
tar xf vmmon.tar
rm vmmon.tar
wget https://raw.githubusercontent.com/mkubecek/vmware-host-modules/fadedd9c8a4dd23f74da2b448572df95666dfe12/vmmon-only/linux/hostif.c
mv -f hostif.c vmmon-only/linux/hostif.c
tar cf vmmon.tar vmmon-only
rm -fr vmmon-only
mv -f vmmon.tar /usr/lib/vmware/modules/source/vmmon.tar
vmware-modconfig --console --install-all
Papasot
Posts: 231
Joined: 13 May 2016 22:32
Location: Patras, Greece

Re: Πρόβλημα μετά από ενημέρωση σε kernel 4.14.0.

Post by Papasot »

Τα δικαιώματα ήταν σωστά, τόσο στα rc.*, όσο και στο home. Η επανεγκατάσταση του bash από Slackel Live έλυσε το πρόβλημα, Ωστόσο μετά εμφανίστηκε άλλο: το λειτουργικό δουλεύει κανονικά, αλλά τα 3/4 της οθόνης δεν φαίνονται σωστά (βλέπω pixel ανακατεμένα) ενώ το δεξί 1/4 της οθόνης δείχνει κανονικά. Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο.
Τελοσπάντων, για να μην παιδεύομαι (και παιδεύω και εσένα με νέες ερωτήσεις) αποφάσισα να τα ξαναεγκαταστήσω όλα. Έτσι κι αλλιώς σκεφτόμουν να το κάνω, γιατί σε αυτό το μηχάνημα εγκατέστησα Slackel πριν δύο χρόνια και έκτοτε απλώς έκανα ενημερώσεις, πράγμα που δεν είναι ακριβώς το ίδιο με νέα εγκατάσταση - όντως βρήκα μερικές μικρές διαφορές, π.χ. το bashrc και τα αρχεία ρυθμίσεων του Openbox είναι ελαφρά διαφορετικά.

Στην νέα εγκατάσταση πάντως δεν τόλμησα να ενημερώσω τον πυρήνα, τον άφησα όπως ήταν στο Slackel 7.0. Εννοείται ότι ενημέρωσα το GLIBC (από init 1), γιατί αν δεν το κάνω σχεδόν κανένα από τα ενημερωμένα πακέτα δεν δουλεύει κανονικά.

Τέλος, το πακέτο SOIL που χρησιμοποιώ κατά κόρο (και το είχα εγκαταστήσει από SlackBuilds πριν δυο χρόνια) δεν υπάρχει πια στα SlackBuilds - σχετικά με αυτό, θα επανέλθω σύντομα με ένα πακέτο Slackel.
Post Reply