Πρόβλημα με slapt-get σε Slackel 32 bit.

Greek Forum
Papasot
Posts: 231
Joined: 13 May 2016 22:32
Location: Patras, Greece

Re: Πρόβλημα με slapt-get σε Slackel 32 bit.

Post by Papasot »

djemos wrote:Ξαναεγκατέστησε το audacity και αφαίρεσε το networkmanager. To audacity τρέχει κανονικά.
Προφανώς τρέχει κανονικά. Το θέμα είναι να βελτιώσουμε πράγματα, όχι να τα κάνουμε απλώς να δουλεύουν, αυτό το ξέρουμε ήδη. Πάντως αυτή η ιστορία με τις εξαρτήσεις που τραβάνε πολύ μακριά είναι παράλογη. Στο Slackware, το freeglut έχει γίνει ζωτικό πακέτο του συστήματος, αν δοκιμάσεις να το αφαιρέσεις θα πρέπει επίσης να αφαιρέσεις σχεδόν τα πάντα, γιατί υποτίθεται ότι εξαρτώνται από το freeglut. Και που οφείλεται αυτή η εξάρτηση; στο ότι μέσα στο πακέτο libtiff υπάρχει ένα παράδειγμα της πλάκας, όπου χρησιμοποίησαν το freeglut απλώς για να ανοίξουν ένα OpenGL context .Το παράδειγμα δεν έπρεπε καν να υπάρχει στο πακέτο, αλλά ακόμα κι αν έπρεπε να υπάρχει θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν πολύ καλύτερες βιβλιοθήκες από την freeglut για την τετριμμένη δουλειά που κάνει στο συγκεκριμένο παράδειγμα. Για κάποιον λόγο οι packagers του Slackware αποφάσισαν να συμπεριλάβουν το παράδειγμα αυτό στο πακέτο libtiff, το οποίο χρησιμοποιείται πάρα πολύ και έτσι είναι βασική εξάρτηση. Αποτέλεσμα: το freeglut έγινε ξαφνικά βασικό πακέτο του συστήματος.
Κάτι παρεμφερές (και πολύ χειρότερο) συμβαίνει τώρα με τα NetworkManager, ModemManager. Μπορεί το NetworkManager να είναι ο χειρότερος... network manager που έχω δει ποτέ, αλλά τι σημασία έχει; με το σωστό όνομα (σε στυλ "Internet Explorer", λες και αυτός είναι και άλλος δεν είναι), και με τις "σωστές" εξαρτήσεις το NetworkManager γίνεται ως δια μαγείας απαραίτητο. Αυτό βέβαια αφορά το Slackware, που αποφάσισαν να χρησιμοποιούν σκουπίδια όπως το NetworkManager ή το PulseAudio. Δεν αφορά το Slackel παρά μόνο έμμεσα και προφανώς δεν έχεις καμία ευθύνη - ίσα-ίσα εσύ χρησιμοποιείς το wicd και όχι το NetworkManager στο Slackel, και καλά κάνεις.

Τέλοσπάντων, κάποιο από τα πακέτα που σου στέλνω στο tickets έχει ενημερωθεί. Έχει νόημα να το στείλω τώρα ή καλύτερα να περιμένω μήπως βελτιωθούν τα πράγματα με το Sourceforge;
djemos
Site Admin
Posts: 672
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Πρόβλημα με slapt-get σε Slackel 32 bit.

Post by djemos »

Για το libtiff αν αφαιρεθεί από τον κώδικα το παράδειγμα με το freeglut και μεταγλωττιστεί δεν θα είναι πακέτο του συστήματος. Γιαυτό μερικά πακέτα που περιέχονται στο slackware περιέχονται και στο slackel.Π.Χ. το hplip χωρίς γραφικό περιβάλλον qt.

Τώρα μπορώ να ανεβάσω πακέτα αλλά δεν μπορώ να φτιάξω τα deps κλπ να ενημερώσω τα πακέτα md5sums, packages.txt που δημιουργούνται online στο server, λόγω μη πρόσβασης ssh. Αυτή η κατάσταση έχει έτσι από το Φεβρουάριο. Η λύση θα είναι να βρω χώρο, δίσκο και να κατεβάσω ολόκληρα τα repos τοπικά και να τα ανανεώνω. Στο μέλλον θα δούμε. Ελπίζω να το φτιάξουν. Τράβηξε πολύ το πρόβλημα.
Οπότε μπορείς να τα ανεβάσεις στα tickets και άστα εκεί να τα βάλω όταν λυθεί το πρόβλημα.
Ένα άλλο που είναι ηλίθιο στο slackware είναι η αλλαγή κάθε 3-4 μέρες πυρήνα. Λες και σε 3-4 μέρες τον έχουν τεστάρει. Τι να πω. Δεν ξέρω τι γίνεται στην ομάδα εκεί. Δες στο ChangeLog.txt να δεις πόσες φορές έχει αλλάξει ο πυρήνας τελευταία.
djemos
Site Admin
Posts: 672
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Πρόβλημα με slapt-get σε Slackel 32 bit.

Post by djemos »

Στείλε το πακέτο στο tickets. Βρήκα τρόπο να ενημερώνω τα repos του slackel.
Papasot
Posts: 231
Joined: 13 May 2016 22:32
Location: Patras, Greece

Re: Πρόβλημα με slapt-get σε Slackel 32 bit.

Post by Papasot »

djemos wrote:Στείλε το πακέτο στο tickets. Βρήκα τρόπο να ενημερώνω τα repos του slackel.
Άλλαξε το πρόγραμμά μου και δεν είμαι ακόμα πίσω στην Πάτρα, όπως υπολόγιζα. Έτσι δεν μπορώ να φτιάξω τα 64-bit πακέτα γιατί δεν έχω πρόσβαση στο μηχάνημα που τρέχει Slackel 64-bit. Θα στείλω τα tickets την Δευτέρα.

Υ.Γ. Είδα τι γίνεται με τον πυρήνα, αλλά δεν τον ενημερώνω πια. Από την έκδοση 4.14.0 και μετά, έχω πρόβλημα σε έναν υπολογιστή. Η ενημέρωση γίνεται και το λειτουργικό τρέχει κανονικά, αλλά βλέπω μόνο το 1/4 της οθόνης (το υπόλοιπο είναι μαύρο με κάτι αραβουργήματα παντού). Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό σε ένα συγκεκριμένο μηχάνημα, και δεν το είχα ξαναδεί ποτέ πριν. Έτσι ενημερώνω μόνο glibc και πακέτα.
Papasot
Posts: 231
Joined: 13 May 2016 22:32
Location: Patras, Greece

Re: Πρόβλημα με slapt-get σε Slackel 32 bit.

Post by Papasot »

Γεια σου Δημήτρη.

Μόλις έστειλα ticket για ένα ενημερωμένο πακέτο. Κανονικά έπρεπε να το είχα κάνει σχεδόν δύο εβδομάδες νωρίτερα. Η καθυστέρηση δεν οφείλεται σε αμέλεια, αλλά σε ένα πρόβλημα που πιθανότατα είσαι ήδη γνώστης, παρόλα αυτά θα το αναφέρω: πολύ συχνά, το slapt-get --upgrade αποτυγχάνει γιατί δεν μπορεί να συνδεθεί στους servers του slackware-current ή του slackware64-current. Αυτό συμβαίνει είτε κατευθείαν στην αρχή, είτε ξαφνικά στην μέση (αφού δηλαδή έχουν ήδη κατέβει κάποια πακέτα). Τον τελευταίο καιρό, μπορούσα να ενημερώσω κανονικά το Slackel 32-bit σύστημα, αλλά όχι το Slackel 64-bit, γιατί μόνιμα το slapt-get --upgrade αδυνατούσε να συνδεθεί στον αντίστοιχο server. Μόλις χθες αργά το βράδυ κατάφερα να συνδεθώ και να ενημερώσω το Slackel 64-bit σύστημα (μετά έφτιαξα το 64-bit ενημερωμένο πακέτο του ticket).
Το πρόβλημα δεν αφορά μόνο το slackware64-current, απλά τον τελευταίο καιρό εμφανίζεται μόνο εκεί. Παλαιότερα, είχα το ίδιο πρόβλημα με το slackware-current, αλλά ποτέ για τόσο πολύ καιρό (περίπου δύο βδομάδες). Υποθέτω ότι το slackware.uk (που κάνεις mirror στο δικό σου repo) είναι συχνά υπερφορτωμένο.

Έχω επίσης να αναφέρω ένα άλλο, ελάσσονος σημασίας, πρόβλημα. Η ενημέρωση συστήματος που έκανα χθες είχε σαν συνέπεια να μην δουλεύει το slapt-get, λέγοντας ότι λείπει η βιβλιοθήκη libnghttp2.so.14. Αναγκάστηκα να κατεβάσω το πακέτο nghttp2 και να το εγκαταστήσω χειροκίνητα, μετά το slapt-get δούλευε κανονικά.
Υπέθεσα λοιπόν ότι το slapt-get εξαρτάται από το nghttp2. Για να το επιβεβαιώσω, κατέβασα το slapt-get από τα repos και έλεγξα τις εξαρτήσεις του. Π.χ. για την 32-bit έκδοση:

Code: Select all

pap[Downloads]$ depfinder slapt-get-0.10.2t-i586-5dj.txz 
aaa_elflibs|curl,aaa_elflibs|libidn2,aaa_elflibs|libssh2,aaa_elflibs|zlib,cyrus-sasl,gpgme,libassuan,libgpg-error,libunistring,nghttp2,openldap-client,openssl|openssl-solibs
και όπως βλέπεις πράγματι αναφέρει ρητά το nghttp2 σαν εξάρτηση, κάτι που δεν αναφέρεται στην εγγραφή του slapt-get στο αντίστοιχο PACKAGES.TXT. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την 64-bit έκδοση (δες το αντίστοιχο PACKAGES.TXT για την έκδοση 64-bit).

Αν έχεις εγκαταστημένο το NetworkManager δεν θα παρατήρησες αυτό το πρόβλημα, γιατί το NetworkManager έχει ήδη σαν εξάρτηση το nghttp2, οπότε στο σύστημά σου το slapt-get θα δουλεύει κανονικά γιατί το ngttp2 είναι ήδη εγκαταστημένο (έμμεσα, σαν εξάρτηση του NetworkManager). Καθώς το Slackel χρησιμοποιεί το wicd και όχι το Networkmanager, το nghttp2 δεν είναι εγκαταστημένο by default. Κατά συνέπεια, νομίζω ότι πρέπει να προσθέσεις το nghttp2 σαν εξάρτηση του slapt-get στα PACKAGES.TXT.
djemos
Site Admin
Posts: 672
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Πρόβλημα με slapt-get σε Slackel 32 bit.

Post by djemos »

Ενημερώθηκε το slapt-get και ανέβηκε το worker.
Οσον αφορά το slackware.uk αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα στο slackel 32bit που τρέχει σε vmware. Me to slackel 64bit που είναι το κύριο σύστημα μου για καθημερινή χρήση δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Θα κοιτάξω να αλλάξω αποθετήριο για το slackware current να δω τι φταίει.
Papasot
Posts: 231
Joined: 13 May 2016 22:32
Location: Patras, Greece

Re: Πρόβλημα με slapt-get σε Slackel 32 bit.

Post by Papasot »

Ως συνήθως, δεν έλεγξα το forum πριν σου πω για την εξάρτηση του slapt-get που έλειπε. Αν το είχα κάνει, θα είχα δει ότι κάποιος άλλος είχε ήδη αναφέρει το πρόβλημα. Συγγνώμη, και την επόμενη φορά που βλέπω κάτι περίεργο θα ελέγχω αν κάποιος το έχει ήδη αναφέρει.

Όσον αφορά το slackware.uk, έχω διάφορες Slackel εγκαταστάσεις, άλλες κανονικές σε σκληρό δίσκο, άλλες σε virtual machine. Σε εμένα τουλάχιστον, δεν φαίνεται να υπάρχει καμία διαφορά, το slapt-get --upgrade κολλάει είτε σε κανονική εγκατάσταση είτε στο VirtualBox. Μου μοιάζει να είναι μάλλον τυχαίο, για παράδειγμα αυτήν την στιγμή προσπαθώ να ενημερώσω έναν υπολογιστή (όχι VirtualBox) με Slackel 32-bit και αρνείται να κατεβάσει οτιδήποτε:

Code: Select all

pap[~]$ sudo slapt-get --upgrade
Reading Package Lists...Done
The following packages have been EXCLUDED:
  kernel-firmware kernel-headers kernel-huge kernel-huge-smp kernel-modules kernel-modules-smp 
The following packages will be upgraded:
  aaa_terminfo apr-util cups-filters gvfs harfbuzz icu4c libical ncurses poppler slapt-get sqlite 
11 upgraded, 0 reinstalled, 0 newly installed, 0 to remove, 6 not upgraded.
Need to get 15.1MB of archives.
After unpacking 1.5MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue? [y/N] y
1/11 Get http://slackware.uk/slackware/slackware-current/ aaa_terminfo 6.1-i586-2 [52.0kB]...Failed to download: HTTP response code said error
Τις προηγούμενες μέρες, δεν είχε κανένα πρόβλημα να κατεβάσει ενημερώσεις πακέτων στο συγκεκριμένο μηχάνημα, και μάλιστα ο όγκος των πακέτων που έπρεπε να ενημερωθούν ήταν πολύ μεγαλύτερος από τα μόλις 15 Mb που πρέπει να κατέβουν τώρα. Δύο εβδομάδες νωρίτερα, είχα το ίδιο πρόβλημα, πάλι στο ίδιο μηχάνημα. Δεν κατέβαζε με τίποτα, για μέρες. Δεν βγάζω άκρη, μου φαίνεται τελείως τυχαίο.
djemos
Site Admin
Posts: 672
Joined: 15 Apr 2016 06:03

Re: Πρόβλημα με slapt-get σε Slackel 32 bit.

Post by djemos »

Αυτό συμβαίνει επειδή αναβαθμίστηκε στο slackware το aaa_terminfo και δεν υπάρχει το παλαιό πλέον. Έκανα ενημέρωση και τώρα δουλεύει.
Papasot
Posts: 231
Joined: 13 May 2016 22:32
Location: Patras, Greece

Re: Πρόβλημα με slapt-get σε Slackel 32 bit.

Post by Papasot »

Όντως, μετά από slapt-get -u έκανα ενημέρωση λογισμικού σε όλα τα μηχανήματα χωρίς προβλήματα. Δούλεψε κανονικά.
Post Reply